czwartek, 11 października 2012

OCM - złe proporcje?

Używam OCM niezmiennie od kilku miesięcy. Uwielbiam tę  metodę - skóra jest gładsza, nawilżona, mniej skłonna do przetłuszczania i wyprysków. Stosuję najczęściej proste mieszanki - olej rycynowy z oliwą lub olejem sezamowym, ostatnio wzbogacam olejkiem pichtowym. Kiedy poznawałam się z tą metodą spotkałam się właściwie z jedną recepturą dotyczącą proporcji oleju rycynowego do oleju bazowego:
- skóra tłusta : 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
- skóra normalna: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
- skóra sucha : 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego


Jako posiadaczka skóry tłustej, ze skłonnością do wyprysków, stosowałam mieszankę 30+70. Ostatnio jednak trafiłam na kilkanaście stron, głownie amerykańskich, gdzie podane są mieszanki, składające się WYŁĄCZNIE z oliwy z oliwek extra virgin i oleju rycynowego, w dodatku w proporcjach odwrotnych do tych, które najczęściej pojawiają się w naszej blogosferze i internecie...- skóra tłusta : 70% oleju rycynowego + 30% oleju bazowego
- skóra normalna: 50% oleju rycynowego + 50% oleju bazowego
- skóra sucha : 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

Zastanawiam się w związku z powyższym od kliku dni, czy rzeczywiście powinnam zwiększyć ilość oleju rycynowego w mieszance? Generalnie, byłoby to dość logiczne, jako że to własnie on ma działanie oczyszczające, wykazując duże powinowactwo do sebum, działa antyseptycznie i ogranicza łojotok...
Z drugiej strony boję się nadmiernego wysuszenia i "wyjałowienia" skóry....

A jakie są Wasze doświadczenia z OCM? Znacie, używacie? Jakie są Wasze mieszanki?

Marta

5 komentarzy:

 1. Ja właśnie używam mieszanki 30 % oleju rycynowego i chyba to dla mnie za mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie chyba też, odkąd spadły temperatury i zaczęło się grzanie, więc spróbuję tej nowej opcji i zdam relację :)

   Usuń
 2. Ja właściwie to nie korzystałam jeszcze z tej metody. Bardzo przydatny post. Jak zacznę to na pewno z niego skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, jest świetna :) Tylko jak widać, metod tyle ile osób. Ale warto na początek zrobić mieszankę choćby na bazie łyżki rycyny. Ja już po pierwszym użyciu odczułam różnice.

   Usuń
 3. używałąm ale odeszłam, brakło mi bazowego olejku. Myślę, że jak nie będzie ci szkodził to możesz zmienić proporcje OCM. Zawsze mozna zrobić małą porcję i wypróbować:)

  OdpowiedzUsuń