Zalety octu jabłkowego są znane dość powszechnie - najczęściej wymienia się używanie go przy odchudzaniu, a przy pielęgnacji włosów używany jest do kwaśnych płukanek kończących mycie.
Najczęściej używałam do tej pory octu sklepowego - klarowanego, niestety pozbawionego większości cennych składników. Kilka razy udało mi się dorwać naturalnie mętny, ale cena była dość zaporowa.
Na szczęście mam w ogródku jabłonkę - owoce są tak kwaśne i brzydkie, że nie nadają się do zjedzenia wprost z drzewa. Ale na ocet? Jak najbardziej :)
Dla przypomnienia krótkie zestawienie co w occie dobrego i na co pomaga :
Ocet zawiera potas, żelazo, fluor, miedż, magnez, fosfor i krzem, a także witaminy A, B, C, E i beta karoten, pektyny i aminokwasy. Jest kwaśny w smaku, ale wspaniale odkwasza organizm, oczyszczając go ze złogów i toksyn. Przyspiesza przemianę materii, poprawia ukrwienie, obniża poziom cholesterolu. Jest naturalnym antybiotykiem - odtruwa i oczyszcza jelita, nerki, pęcherz i drogi moczowe.
Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, pomaga w walce z trądzikiem, grzybicą, zapaleniem stawów. Zwalcza próchnicę.
Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem.
A teraz przepis babci-zielarki i dawkowanie:
- kilka jabłek, umytych, nieobranych, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy na nieduże kawałki
- wkładamy do niemetalowego naczynia - dzbanek, słoik itp.
- zalewamy przegotowaną, ale chłodna wodą, posłodzona wcześniej w proporcji : łyżka cukru na szklankę wody
- przykrywamy słoiki gazą, obwiązujemy i chowamy w ciepłe, ciemne miejsce na 2-3 tygodnie :)
Tak wygląda mój ocet drugiego dnia:
Za dwa tygodnie powinien być już ok :) |
Jak dawkować?
- odchudzanie i oczyszczenie: szklanka letniej, przegotowanej wody + 2 łyżeczki octu. Pić 3 razy dziennie, najlepiej przed jedzeniem, można dosłodzić miodem. Oczywiście, jak przy wszystkich tego typu kuracjach należy robić przerwy - np. pić 3 miesiące, potem miesiąc przerwy itd.
- tonik: 30 ml octu + 90 ml wody (ewentualnie można dodac kilka kropli olejku eterycznego).
- płukanka do włosów: litr wody+ 2 łyżki octu
Mam nadzieję, że się skusicie :) Będę donosić o swoich efektach jak tylko mój ocet dojrzeje :)
Marta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz